<body onclick="dynOutline()" language="Javascript1.2">

ماجراهای سفر

اول از همه بگم که دیشب در همدان و امشب در ایلام خیلی تلاش کردم که عکسهای سفر را بگذارم روی سایت، اما تلاشم به نتیجه نرسید. کار کردن در کافی‌نت‌ها به خصوص برای انتقال عکس راحت نیست. شاید من بلد نیستم چطوری این کار را انجام بدهم. به هر حال دوستان باید تحمل کنند که من برسم اصفهان یا تهران. عکسهای زیادی من و همراهان در سفر گرفته‌ایم و من از بین آنها انتخاب کرده‌ام. و اما مطلب امروز در مورد ماجراهای پیش‌بینی نشده در سفرهای ژئومرفولوژی است.

سفرهای ژئومرفولوژی همیشه با خاطرات خوش همراه نیست. گاهی مشکلاتی پیش می‌آید که باعث سختی‌ سفر می‌شود. در این سفرها بارها شاهد خراب شدن اتوبوس و یا می‌نی‌بوس و گیر کردن آنها در گل و یا زمینهای سُست بوده‌ایم. گاهی افراد مریض شده‌اند و نیاز به مداوای سرپایی یا درمانگاهی داشته‌اند. در یکی از این سفرها به سیستان و بلوچستان یکی از دانشجویان آپاندیس گرفت و برای عمل جراهی در بیمارستان بستری شد. در آن سال من مجبور شدم همراه آن دانشجو در زاهدان بمانم و بقیه دانشجویان به اصفهان برگردند. اما همه این مشکلات خاطراتی ماندگار از سفرهای ژئومرفولوژی هستند.

سفر امسال هم بی‌خاطره نبود. روز چهارشنته بعد از صرف نهار، از همدان عازم کرمانشاه بودیم که بعد از اسدآباد و حدود ساعت ۵ عصر اتوبوس خراب شد. اول خیال کردیم که اشکال  جزئی است، اما بعد از اینکه قطعه خراب شده را بردند اسدآباد مشخص شد که تعمیر آن نیاز به زمان دارد و امکان تعویض آن هم در آن شهر نیست. تا ساعت ۹ شب در کنار جاده معطل بودیم. بالاخره بعد از تعمیرات ساعت ۹:۳۰ شب به طرف کرمانشاه حرکت کردیم. اما مثل اینکه ماجرا قرار نبود به این سادگی پایان یابد. ساعت ۱۱ شب می‌نی‌بوس در ۷۰ کیلومتری کرمانشاه خراب شد و بعد هم اتوبوس در ۲ کیلومتری کرمانشاه مجددن خراب شد. چیزی که بیشتر از خراب شدن هردو ماشین ما را ناراحت کرده بود این بود که آقای مهندس قادری و همکارانشان از مرکز تحقیقات کشاورزی کرمانشاه از بعدازظهر منتظر ما بودند و برای شام در یک رستوران تدارک دیده بودند. بالاخره ایشان با دو ماشین و یک می‌نی‌بوس و شام در ظرفهای یک بار مصرف به کمک ما آمدند و دانشجویان را به محل اقامت انتقال دادند. خوشبختانه می‌نی‌بوس همان شب درست شد اما اتوبوس روز بعد تعمیر گردید. آن شب ما ساعت ۲:۳۰ بعد از نیمه شب رسیدیم کرمانشاه.