<body onclick="dynOutline()" language="Javascript1.2">

می‌فهمی؟

هرچی می‌خوام بهش فکر نکنم، نمی‌شه.

هرچی می‌خوام خودم رو به کوچه علی‌چپ بزنم، نمی‌شه.

عکسهای دستگیری زنها رو می‌بینم، می‌گم کاری از دست ما بر نمی‌یاد.

چرا الکی خودمون رو ناراحت کنیم. این یک برنامه کوتاه مدته و تمام می‌شه.

در مسائل فرهنگی، چه موقع زور تونسته کارساز باشه که این دفعه دومش باشه.

با کمال پررویی با واژه‌ها بازی می‌کنن و می‌گن می‌خواهیم امنیت اجتماعی برقرار کنیم.

امنیت اجتماعی رو توی چهره اون دختری که تا به حال حتی با یک مأمور صحبت نکرده می‌بینی؟

چون سلیقه‌اش مثل تو نیست، چون تعریفش از اسلام با تو متفاوته، خیال کردی بی‌ریشه است؟

اون دختر و اون خانم که تو به حساب خودت بهش تذکر می‌دی،

برای خودش شخصیت داره.

خانواده داره.

عشق و محبت و دوستی رو میفهمه. تو هم می‌فهمی؟Sunday, April 29, 2007 توسط:مصطفی
[متن کامل این مطلب به تنهائی+لینک] 

گفته‌ها

آیت الله منتظری:

اگر شعارهاي داده شده مبني بر ايجاد وحدت و يکپارچگي ـ چه در سطح مليت و چه اسلاميت ـ تنها در مرحله حرف، بيان و تبليغات رسانه اي باشد، چون گذشته آثار عملي بر آن بار نخواهد شد. "وحدت" امري دستوري نيست که با اوامر فرادستان به منصه ظهور برسد. نمي‌توان ديگران را غيرخودي دانست، برخي را از حقوق شهروندي محروم کرد، در مديريت ها و تصميمات کلان تنگ نظري و انحصار طلبي رانصب العين قرار داد و مردم را نامحرم پنداشت و از سويي از وحدت و همدلي ـ آن هم يک طرفه ـ سخن به ميان آورد. (دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۸۶، سایت اینترنتی روز)

محسني اژه اي (وزیر اطلاعات):

"لازم نیست هرکس که انسجام کشور را برهم می‌زند جاسوس باشد. ممکن است کارش اثر جاسوسی داشته باشد ولی جاسوس نباشد." (پنجشنبه ۸۶/۱/۳۰، روزنامه اعتماد) به عبارت دیگر براي متهم ساختن کسي به جاسوسي لزوماً فرد نبايد جاسوس باشد، بلکه کافي است که در جهت "تضعيف اتحاد ملي و در عمل در جهت منافع بيگانه" اقدام کند.Friday, April 27, 2007 توسط:مصطفی
[متن کامل این مطلب به تنهائی+لینک] 

امتحان دکتری

این پنجشنبه امتحان دکتری خاکشناسی برگزار شد. قرار است چهار نفر در گرایش پدولوژی (پیدایش و رده‌بندی خاک) که زمینه کاری من در دانشگاه است، پذیرش شوند. به نظر می‌آید امتحان گرفتن روش مناسبی برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری نیست. ولی عوض کردن این روش در وزارت علوم و از همه مهمتر تغییر دیدگاه دانشگاهیان در این رابطه کار ساده‌ای نیست. مذاکره با چند دانشجو در این رابطه باعث شد که نظرات خود را قلمی کنم.

چه روشی باید جایگزین امتحان دکتری برای پذیرش دانشجو شود؟ قبل از طرح نظراتم شاید بهتر باشد که تصویری از یک دانشجوی دکتری ایده آل ارائه نمایم:

 1. متقاضی دکتری باید بداند که چرا می‌خواهد ادامه تحصیل بدهد. ارتقاء موقعیت شغلی و یافتن شغل بهتر دلایل خوبی است، به شرط آنکه برنامه‌ریزی شده باشد. او دیگر دانشجوی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد نیست که بگوید حالا مدرک را می‌گیرم و بعد یک کاری می‌کنم. لااقل یک دانشجوی خوب دکتری اینگونه برای زندگی خود برنامه‌ریزی نمی کند.
 2. دانشجو باید به گرایشی که برای ادامه تحصیل انتخاب کرده است علاقمند باشد. (بدیهی است، اما ذکر آن ضرورت دارد)
 3. دانشجو حتی قبل از قبولی در مقطع دکتری در مورد موضوعی که می‌خواهد تحقیق کند فکر کرده است و می‌داند زمینه تحقیقاتی پایان‌نامه‌اش چه خواهد بود. (منظور عنوان دقیق پایان‌نامه نیست)
 4. دانشجوی دوره دکتری باید بداند که با چه کسی یا کسانی کار خواهد کرد. به عبارت دیگر دانشجوی خوب استاد را انتخاب می‌کند و نه استاد دانشجوی خوب را.
 5. دانشجوی خوب دوره دکتری ضرورتاً دانشجوی درس‌خوانی نیست (منظورم از درس‌خوان، آنهایی هستند که در امتحان دادن بهتر عمل می‌کنند)، بلکه در درک مطالب تیز و در تحلیل و نقد آنها خلاق است(sharp student) .
 6. دانشجوی دکتری از نظر علمی کنجکاو و پیگیر است.
 7. در عین حال او مستقل است و می‌تواند بدون وابستگی به استادان خود مشکلات تئوریک و اجرایی در انجام تحقیق را حل کند.
 8. دانشجوی خوب دکتری از نظر روانی قوی است و مشکلات ناشناخته و غیرمنتظره در انجام تحقیقات، باعث دلسردی او نمی‌شود.
 9. دانشجوی خوب دکتری می‌داند که نمی‌داند.
 10. دانشجوی دکتری اجتماعی است، از تعامل با دیگران لذت می‌برد و قابلیت کار تیمی دارد.

خصوصیات فوق برای یک دانشجوی دکتری ایده‌آل‌گرایانه است و با حقیقت فاصله دارد. اما برای حرکت در جهت مثبت و تغییر شرایط، باید آرمانگرا بود. هیچ دانشجویی را نمی‌توان یافت که همه این شرایط را باهم داشته باشد، اما افرادی هستند که بسیاری از این خصوصیات را دارند. روش موجود برای پذیرش دانشجوی دکتری (امتحان و مصاحبه) تا حدودی می‌تواند متقاضیان خوب‌ را از میان کل متقاضیان تشخیص دهد، اما شاید راههای مناسبتری برای انتخاب بهترین‌ها وجود داشته باشد.

قدم اول برای انتخاب بهترین‌ دانشجویان، ایجاد یک زمینه فکری مناسب در دانشگاه است. به عبارت دیگر، گروههای آموزشی باید حقیقتاً بخواهند که بهترین‌ دانشجویان را انتخاب کنند و نسبت به دانشجویانی که از قبل می‌شناسند، تعصب نداشته باشند. در حال حاضر مرسوم است که دانشجویان شانس بیشتری برای قبولی در همان دانشگاهی را دارند که دوره کارشناسی ارشد را گذرانده‌اند. این موضوع همیشه عمدی نیست، بلکه ناشی از روش طرح سئوالات و شناخت بهتر از دانشجویان خودی است. بعضی تصور می‌کنند با کمرنگ کردن نقش گروههای آموزشی در پذیرش دانشجو و متمرکز کردن برگزاری امتحانات دکتری در دانشگاه، این مشکل قابل حل است. حال اینکه، این یک مشکل فرهنگی است و اگر گروهی نسبت به گرفتن دانشجویان خودی تمایل داشته باشد، به هر حال برروی نتیجه نهایی تأثیر خواهد گذاشت. نقش گروههای آموزشی در پذیرش دانشجو در همه کشور ها کلیدی است. اما باید آنها را ترغیب نمود که این نقش را خوب بازی کنند و منافع خود را در پذیرش بهترین دانشجویان ببینند.

قدم دوم برای انتخاب بهترین دانشجویان، تجدید نظر در روش پذیرش است. حذف امتحان دکتری و ایجاد تغییراتی در فرم تقاضا (Admission Application Form) و بهبود روش انجام مصاحبه، اساس این پیشنهاد را تشکیل می‌دهد. این روش پیشنهادی شامل مراحل زیر خواهد بود:

 1. دانشجویان رتبه اول و دوم مقطع کارشناسی ارشد دانشگاهها و مربیان و محققینی که دارای ۳ سال سابقه آموزش و پژوهش دارند، می‌توانند برای ورود به دوره دکتری اقدام نمایند.
 2. متقاضیان یک پرسشنامه نسبتاً مبسوط اینترنتی را تکمیل خواهند نمود. جزئیات این پرسشنامه نیاز به کار کارشناسی دارد و پرسشنامه‌های مشابه از دانشگاههای خوب دنیا می‌تواند الگو قرار گیرد. هدف از این پرسشنامه شناخت بهتر متقاضی است و احتمالاً شامل بخشهای زیر خواهد بود:
  1. سوابق تحصیلی و تحقیقاتی دانشجو که می‌تواند در قالب یک CV ارائه شود.
  2. پرسشهایی در مورد قابلیتهای تخصصی و همچنین غیر تخصصی دانشجو از جمله زبان انگلیسی
  3. پرسشهایی در زمینه برنامه‌های آتی متقاضی بعد از فارغ‌التحصیلی
  4. ارائه یک متن نوشتاری در ۵ الی ۱۰ صفحه که در آن متقاضی اهداف و برنامه‌های خود را برای ادامه تحصیل در دوره دکتری توصیف نموده و دلایل خود را برای اینکه او قابلیت لازم برای گذراندن این دوره را دارد ارائه می‌کند.
  5. نام افرادی که حاضر به ارائه توصیه‌نامه (مستقیم به دانشگاه) در مورد متقاضی هستند.
 3. متقاضی یک نسخه الکترونیکی از مقالات و دستاوردهای علمی و همچنین مستندات مرتبط با سئوالات پرسشنامه از قبیل ریز نمرات و جوایز و افتخارات علمی را ارسال می‌نماید.
 4. کمیته‌ای متشکل از نمایندگان گروه آموزشی، دانشگاه و دانشکده ضمن بررسی پرونده‌‌ها ، رتبه هریک از متقاضیان را بر اساس معیارهایی که در آیین‌نامه (مصوب دانشگاه) مشخص شده است تعیین می‌نمایند.
 5. از بین متقاضیانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند دو برابر ظرفیت اعلام شده برای مصاحبه دعوت می‌شوند.
 6. قبول شدگان نهایی به دوره دکتری توسط کمیته مصاحبه کننده مشخص خواهد شد. این کمیته شامل ۲ نفر از اعضای گروه آموزشی یک نفر نماینده دانشکده و دو نفر از اساتید شناخته شده در زمینه تخصصی با مرتبه استادی از دانشگاههای دیگر خواهد بود.


Saturday, April 21, 2007 توسط:مصطفی
[متن کامل این مطلب به تنهائی+لینک] 

کاریکاتور

طرح داريوش رادپور - اعتمادملي 25 فروردين 1386Monday, April 16, 2007 توسط:مصطفی
[متن کامل این مطلب به تنهائی+لینک] 

Apocalypto

 فیلم Apocalypto را دیدم. برای کسانی که طاقت فیلم خشن را ندارند دیدن آن را توصیه نمی‌کنم. این دومین فیلم Mel Gibson به حساب می‌آید. اولین فیلم او مصائب مسیح بود که موفق به دیدن آن نشده‌ام. با تفسیرهایی که از فیلم قبلی او شنیده‌ام به نظر می‌رسد که گیبسون تعمد دارد که خشونت انسانها را به تصویر بکشد. در فیلم مصائب مسیح خشونتی که یهودیان بر عیسی مسیح روا داشته‌ بودند را به تصویر کشیده بود و در فیلمApocalypto  خشونت سرخپوستان به حساب متمدن را بر علیه قبایل دیگر نشان می‌دهد. هرچند خشونت در این فیلم تا حدی آزاد دهنده بود، اما در کل ارزیابی‌ام از این ساخته مِل گیبسون بسیار مثبت است. یک ایرانی به نام فرهاد صفی‌نیا در نویسندگی و تهیه کنندگی این فیلم با مِل گیبسون همکاری داشته است.

 فیلمApocalypto  در مورد سرخپوستان مایا است، مردمی که در میان سرخپوستان آمریکا دارای تمدنی خاص خود بودند و آثار سنگی زیادی شامل قصرها و معابد سنگی در کشورهایی مانند مکزیک از آنها به جا مانده است. فیلم با این جمله معروف ویل دورانت شروع می‌شود که: "هیچ تمدنی از بیرون مغلوب نخواهد شد، مگر آنکه از درون نابود شده باشد." مایاها در امریکای لاتین دارای دین و آیین خاص خود بوده‌اند. آنها بناهای بلند سنگی می‌ساخته‌اند و در بالای آن برای الهه خود که به نظر می‌رسد خورشید بوده است قربانی می‌کرده‌اند. این قربانی‌ها معمولن انسانهایی از قبایل دیگر سرخپوست بوده‌اند. تصاویر زیادی از مراسم دینی مایاها در آثار به جا مانده از آنها به دست آمده است. به استثنای چند سکانس اول فیلم که زندگی ساده یک قبیله سرخپوست را نشان می‌دهد، بقیه  قسمتها جنگ است و خونریزی. جنگ و خونریزی به نام اعتقادات و برای دین، چیزی است که سابقه آن در تاریخ زیاد یافت می‌شود. به کسانی که به خواندن کتابهای تاریخی علاقه ندارند، دیدن این فیلم را توصیه می‌کنم.Saturday, April 14, 2007 توسط:مصطفی
[متن کامل این مطلب به تنهائی+لینک] 

سال نو مبارک

سال جدید بر همگی مبارک. امیدوارم تعطیلات به همه دوستان کنگلومرایی خوش گذشته باشد. برای من که عالی بود و باید اعتراف کنم که بیش از سالهای پیش تنبلی کردم. از سفر طولانی به جنوب کشور و سپس به شرق و مشهد گرفته و تا این چند روز در تهران، از همه مشغولیات معمول دور بودم. گاهی به کنگلومرا سر می‌زدم ولی حالی برای نوشتن و به روز کردن نبود. اخبار کشور را زیاد دنبال نمی‌کردم، اما می‌دانم که خیلی خبرها بود. قطعنامه دیگری بر علیه ایران تصویب شد و سربازان انگلیسی توسط نیروهای ایران در اروندرود دستگیر شدند. از جزئیات موضوع خیلی اطلاعی ندارم. به نظر می‌رسد در خواب خرگوشی به سر می‌بریم. فعلن که کاری از دست کسی بر نمی‌آید.

خوشحالم که به سر کار برگشته‌ام. برای آغاز سال جدید چه چیزی بهتر از مناظر دیدنی ایران عزیز که در طول سفر نوروزی شاهد آن بودم.

IMGP3281-r.jpg (151923 bytes)   سفر از اصفهان همیشه زیبا شروع شد.

IMGP3402-r_resize.jpg (283855 bytes)   IMGP3419_resize.jpg (260294 bytes) 

شیراز یادگار عظمت گذشته ایران باستان

 IMGP3323_resize.jpg (192976 bytes)  باغهای زیبا و دیار شعر و عشق و ادب

 IMGP3424-r_resize.jpg (226094 bytes)  و صحنه‌های به یاد ماندنی سفر

IMGP3455-r_resize.jpg (284841 bytes)    IMGP3451-r_resize.jpg (240398 bytes)

مناظر دیدنی جاده شیراز تا بوشهر.

 IMGP3463_resize.jpg (262726 bytes)  و دوستی‌های بچه‌گانه

 IMGP3512-r_resize.jpg (135194 bytes)  غروب دل انگیز در سواحل بوشهر

 IMGP3504_resize.jpg (255837 bytes)  پارک جنگلی شمال بوشهر

 IMGP3544_resize.jpg (245549 bytes)  گلهای وحشی در مسیر بوشهر به جهرم

 IMGP3589_resize.jpg (304070 bytes)  جلوه بهار در باغهای بادام نی‌ریز

 IMGP3621_resize.jpg (245351 bytes)  سرو قدیمی در دهستان سیرچ (زادگاه هوشنگ مرادی کرمانی)

 IMGP3641_resize.jpg (107459 bytes)  کمپ کویری در میان یاردنگ‌های نزدیک شهداد

 IMGP3666-r_resize.jpg (84527 bytes)  مناظر زیبای کلوت‌ها در کویر لوتWednesday, April 04, 2007 توسط:مصطفی
[متن کامل این مطلب به تنهائی+لینک]